اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

برای دریافت وام مسکن چقدر باید اوراق بخریم؟

برای دریافت وام مسکن چقدر باید اوراق بخریم؟
برای دریافت وام مسکن چقدر باید اوراق بخریم؟Reviewed by مدیر سایت on Mar 10Rating:

برای دریافت وام مسکن چقدر باید اوراق بخریم؟

آخرین وضعیت قیمت اوراق تسهیلات مسکن از کاهش قیمت این اوراق تا سطح ۸۳ هزار تومان حکایت دارد به طوری که متقاضیان برای دریافت وام مسکن ۶۰ میلیون تومانی باید حدود ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اوراق خریداری کنند.
در حالی که قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ابتدای اسفند ماه به محدوده ی ۹۰ هزار تومان رسیده بود، قیمت این اوراق با وجود افزایش دوباره وام مسکن در آخرین ماه سال روند نزولی به خود گرفت و تا سطح ۸۳ هزار تومان افت کرد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در بهمن ماه با اجرایی شدن وام مسکن ۶۰ میلیونی با رشد چشمگیر قیمت مواجه شده و تا محدوده ۹۰ هزار تومانی رشد کرد، در اسفند ماه علی رغم افزایش دوبرابری میزان وام مسکن نزولی شد و به محدوده ۸۳ هزار تومان رسید.به این ترتیب با وجود اینکه پیش بینی می شد با دوبرابر کردن تسهیلات مسکن و افزایش وام مسکن زوجین به ۱۶۰ میلیون تومان، قیمت اوراق تسهیلات مسکن صعودی شود اما قیمت این اوراق برخلاف انتظارها نزولی شد و به محدوده ۸۳ هزار تومان رسید.
بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، سطح تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز یکم برای زوجین اضافه شده و زوجین خانه اولی روی یک پلاک ثبتی در تهران می توانند ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات یعنی به ازای هر نفر ۸۰ میلیون تومان دریافت کنند.
این در حالی است که با افزایش میزان وام مسکن زوجین تا زمانیکه این مصوبه به صورت رسمی به بانک مسکن ابلاغ نشود، تغییراتی در شرایط معامله اوراق تسهیلات مسکن ایجاد نشده و این اوراق با شرایط قبلی خرید و فروش می شود.
بر این اساس بررسی وضعیت معامله اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نشان می‌دهد که با وجود مصوبه جدید شورای پول و اعتبار قیمت این اوراق روند نزولی در پیش گرفته و با افزایش عرضه مواجه شده است به طوری که به غیر از تسه های آذر و بهمن ماه که در محدوده ی ۸۶ هزار تومان معامله می شوند، تسه اردیبهشت، شهریور و مهر ماه در قیمت های ۸۳ هزار تومان به فروش می رسند.
در این میان تسه‌های سال گذشته نیز در همان محدوده در حال معامله هستند به طوری که تسه‌های تیر، مرداد،مهر، آبان، دی و اسفند ۹۳ همگی در محدوده ی ۸۳ هزار تومان داد و ستد می شوند. همچنین تسه خرداد و شهریور ماه ۸۲ هزار تومانی هستند، تسه اردیبهشت ماه به قیمت ۸۱ هزار تومان رسیده و تسه فرودین ماه با اختلاف محسوس نسبت به سایر تسه ها در محدوده ی ۷۶ هزار تومان معامله می شود.
اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام ۶۰ میلیونی مسکن ۱۲۰ ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت ۸۳ هزار تومانی خریداری شود و خریدار در مجموع باید ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای خرید این اوراق بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ