اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

رقابت قیمتی املاک تجاری در پایتخت

رقابت قیمتی املاک تجاری در پایتخت
رقابت قیمتی املاک تجاری در پایتختReviewed by مدیر سایت on Mar 1Rating:

رقابت قیمتی املاک تجاری در پایتخت

تازه‌ترین آمار منتشر شده بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن بهمن ماه نشان می‌دهد که حجم معاملات واحدهای مسکونی در این ماه در مقایسه با دی ماه ۰٫۷درصد و قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی نسبت به ماه گذشته ۳ درصد افزایش یافته است که ؛

این موضوع نشان از بهبود نسبی بازار مسکن در بهمن ماه دارد اما آیا این بهبود در بازار املاک مسکونی به املاک تجاری و اداری نیز گسترش یافته است؟ اگر چه آماری درباره خرید و فروش املاک تجاری از سوی مراجع رسمی کشور (بانک مرکزی و مرکز آمار) منتشر نمی‌شود اما به گفته فعالان و کارشناسان مسکن، فراز و فرود بازار املاک تجاری با املاک مسکونی تشابهات بسیاری دارد، در حالی که این موضوع در مورد املاک اداری و مسکونی مشاهده نمی‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، طبق یافته‌های حاصل از این گزارش که با ارجاع به سایت رسمی ایران فایل و فایل‌های پیشنهادی خرید واحدهای تجاری فراهم شده است، بالاترین قیمت هر متر زمین به واحدی تجاری در نیاوران با قیمت هر متر مربع ۱۲۵ میلیون تومان مربوط می‌شود و کمترین قیمت نیز به واحدی تجاری در منطقه پیروزی اختصاص دارد که ارزش هر متر زمین تجاری در این منطقه حدود ۴٫۵میلیون تومان است. نکته‌یی که در این گزارش میدانی به خوبی مشاهده می‌شود، این است که برخلاف املاک مسکونی که در مناطق شمال و مرکز نقش اول را در میزان قیمت بازی می‌کردند، مناطق جنوبی در انتهای لیست قرارداشتند اما براساس یافته‌های میدانی تعادل، املاک تجاری مناطق جنوبی رقابت خوبی با املاک تجاری شمال پایتخت دارند که علت آن را نیز می‌توان به حضور واحدهای تجاری گسترده در منطقه بازار بزرگ (پانزده خرداد و خیام) و استقبال مردم برای خرید از این مناطق جست‌وجو کرد.

شمال
برای خرید یک ملک تجاری در منطقه نیاوران تهران و در نزدیکی کاخ، باید برای هر متر زمین تجاری حدود ۱۲۵ میلیون تومان پرداخت کنید که برای مالکیت یک واحد تجاری ۲۰۰ متری حدود ۲۵ میلیارد تومان می‌شود اما اگر قصد خرید واحدی تجاری در منطقه ونک و خیابان خدامی دارید شرایط تاحدود زیادی مناسب‌تر است زیرا باید برای یک واحد تجاری ۲۲۰متری (متری ۳۵میلیون تومان) ۷میلیارد و ۷۰۰هزار تومان هزینه کنید. اما قیمت هر متر زمین در خیابان ملاصدرا تاحدودی نسبت به ونک بیشتر است و برای هر متر زمین تجاری باید ۵۵میلیون تومان هزینه شود که قیمت کل یک واحد ۱۰۶متری در حدود ۵میلیارد و ۸۳۰میلیون تومان می‌شود. یکی دیگر از مناطق شمالی تهران که منطقه‌یی تجاری محسوب می‌شود تجریش است، در این منطقه یک واحد تجاری ۱۲۴ متری، ۳میلیارد و ۷۲۰میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و قیمت هر مترمربع ۳۰میلیون تومان در نظرگرفته شده است.

غرب
در منطقه سعادت‌آباد هر متر زمین تجاری ۵۰میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود که شما برای خرید یک واحد ۲۶۰متری باید حدود ۱۳میلیارد تومان پرداخت کنید.

در شهران، یک واحد تجاری ۱۰۵متری حدود ۳میلیارد و ۱۲۰میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که هر متر زمین تجاری در این منطقه حدود ۲۰میلیون تومان است. اگر در شهرک ژاندارمری و بلوار مرزداران به دنبال خرید واحد تجاری هستید باید برای هرمترمربع زمین حدود ۳۵ میلیون تومان پرداخت کنید که برای خرید یک واحد ۱۳۵متری، حدود ۴میلیارد و ۷۲۵میلیون تومان می‌شود.

یکی دیگر از مناطق غربی تهران که به بورس مناطق تجاری و اداری غرب و شمال غرب تهران تبدیل شده، منطقه چیتگر است دراین منطقه برای خرید یک واحد ۴۰۰متری با هرمتر مربع ۳۰میلیون تومان باید ۱۲میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در چنته داشته باشید.

مرکز
در منطقه سهروردی جنوبی، برای هر متر زمین تجاری باید ۴۵میلیون تومان پرداخت کنید که برای مالکیت یک واحد تجاری ۱۴۴متری باید ۷میلیارد و ۵۶۰میلیون تومان هزینه کنید اما در بلوار کشاورز واقع در قلب پایتخت برای خرید یک واحد تجاری ۹۷متری با قیمت هر متر ۱۰میلیون تومان باید ۹۷۰میلیون تومان پرداخت کنید. شرایط در جمالزاده متفاوت از بلوار کشاورز است و یک واحد ۶۰ متری در این خیابان (با قیمت هر متر ۲۵میلیون تومان) حدود ۲میلیارد تومان به فروش می‌رود. در منطقه هفت تیر که به بورس پوشاک زنانه تهران معروف است برای هر متر مربع زمین تجاری باید ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومان پرداخت کنید و اگر دنبال خرید واحدی تجاری با متراژ ۱۲۰میلیون تومان هستید باید یک‌میلیارد و ۲۶۰میلیون تومان هزینه کنید. قیمت هرمتر زمین تجاری در مناطق مرکزی تهران بین ۱۰ تا ۴۵میلیون تومان در تغییر است در حالی که تصور می‌شد که قیمت هر مترمربع در این منطقه محدوده بزرگ‌تری را به خود اختصاص دهد.

شرق
در شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس یک واحد تجاری ۱۰۲متری با در نظرگرفتن هر متر ۱۶میلیون تومان، حدود یک‌‌میلیارد و ۶۳۲میلیون تومان به فروش می‌رسد، اما در خیابان جشنواره برای اینکه صاحب یک ملک تجاری شوید باید به‌طور متوسط ۱۵میلیون تومان برای هرمتر مربع پرداخت کنید که بر همین اساس یک واحد تجاری ۲۰۰متری، ۳میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به فروش می‌رود.

درخیابان پیروزی تهران برای هرمتر زمین تجاری باید ۴میلیون و ۵۰۰هزار تومان پرداخت کنید که اگر به دنبال یک واحد ۲۵۰متری باشید باید یک‌میلیارد و ۱۲۵میلیون تومان هزینه کنید. اما ملک تجاری در منطقه دلاوران تهران (بورس سرویس چوب) گران‌تر از سایر مناطق شرق تهران است در این منطقه تهران، هر مترمربع واحد تجاری حدود ۲۰میلیون تومان قیمت‌گذاری شده که برای خرید یک واحد ۸۰ متری مبلغی در حدود ۲میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیاز است.

جنوب
در جنوب تهران و در منطقه پانزده خرداد که به بازار بزرگ تهران نیز معروف است برای اینکه بتوانید یک واحد تجاری ۵۰۷ متری را خریداری کنید باید برای هرمترمربع ۲۰میلیون تومان پرداخت کنید که در کل برای خرید یک واحد تجاری۵۰۰ متری در این منطقه حدود ۱۰میلیارد می‌شود. در خیابان خیام تهران در نزدیکی بازار بزرگ نیز یک واحد ۲۱۴متری با قیمت هرمتر مربع ۷۲میلیون تومان، ۱۵میلیارد و ۴۰۸میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در خیابان نبرد جنوبی، یک واحد تجاری ۵۶ متری با قیمت هر متر ۶ میلیون تومان، ۳۳۶میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است. در منطقه جمهوری نیز که مرکز تولید پوشاک تهران است هر متر زمین تجاری به قیمت ۶۳ میلیون تومان به فروش می‌رود که شما برای خرید یک واحد تجاری ۲۴متری باید یک میلیارد و ۱۵۲میلیون تومان بپردازید.

شهر‌های مشهد و کرج
مراجعه به فایل‌های خرید و فروش واحدهای تجاری دو شهر مشهد و کرج که در سایت ایران فایل درج شده بیانگر آن است که قیمت املاک تجاری در این دو شهر اگرچه با قیمت‌های پیشنهادی املاک تجاری تهران قابل مقایسه نیست اما تفاوت قابل ملاحظه‌یی با قیمت املاک مسکونی این شهرها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ