اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

رونق نرم مسکن با قیمت پارسال

رونق نرم مسکن با قیمت پارسال
رونق نرم مسکن با قیمت پارسالReviewed by مدیر سایت on Feb 24Rating:

رونق نرم مسکن با قیمت پارسال

معاملات مسکن در بهمن‌ماه، بدون کمترین افزایش قیمت، به خزش زمستانی ادامه داد و باعث ثبت رکورد جدید فروش آپارتمان در تهران شد.
بازار معاملات مسکن در میانه فصل زمستان با پیشروی در مسیر پیش‌رونق، برای چهارمین ماه متوالی، افزایش حجم پیدا کرد. گزارش از اطلاعات جدید دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن حاکی است: حجم خرید آپارتمان در تهران طی بهمن ماه، به بالاترین سطح در مقایسه با ماه‌های گذشته از سال جاری رسید و این خزش معاملاتی منجر به ثبت رکورد فروش ۱۵ هزار و ۹۶۵ واحد مسکونی در مناطق ۲۲گانه پایتخت شد. رشد تدریجی و در عین حال پیوسته معاملات خرید مسکن، مطابق پیش‌بینی‌های کارشناسی، با «قیمت ثابت» در جریان است که این موضوع خود بیانگر «رفتار غیرهیجانی تقاضا» و همچنین «تحریک‌پذیر نبودن قیمت مسکن از فضای موجود»، است. دمای بازار مسکن تهران به لحاظ حجم معاملات خرید آپارتمان، در بهمن ماه ۷درصد نسبت به دی ماه سال جاری افزایش پیدا کرد. این در حالی است که حجم خرید مسکن در دی ماه ۱۰ درصد نسبت به آخرین ماه پاییز، رشد کرده بود و در آبان و آذر نیز رشد ماهانه معاملات به ترتیب معادل ۱۱ درصد و ۵/ ۰ درصد ثبت شد.طی دست کم ۴ ماه گذشته که خرید و فروش آپارتمان از رکود خارج شده است، روند نوسانات قیمت مسکن با «تغییرات صفر یا نزدیک به صفر» همراه بوده به این معنا که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران نه تنها از ابتدای پاییز که از اوایل سال ۹۴ تا کنون در بازه ۴ میلیون تا ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ثابت مانده است. به گزارش دنیای اقتصاد ، در حال حاضر، خریداران زمستانی، آپارتمان‌های آماده فروش شهر تهران را به قیمت بهمن ۹۳ – نرخ‌های یکسال گذشته- معامله می‌کنند که این خود نشانه‌ای از رشد غیرتورمی معاملات مسکن در آستانه رونق سال۹۵ است. پیش‌تر، با اوج‌گیری ۳۰درصدی معاملات مسکن در دی ماه، شایعاتی در بازار پخش شد مبنی بر اینکه تقاضای سفته‌بازانه ناشی از افزایش سقف وام اوراق مسکن باعث افزایش حجم خرید آپارتمان شده و به تبع، قیمت مسکن در کوتاه‌مدت تحریک خواهد شد اما هم‌اکنون عملکرد بازار در ماه دوم زمستان از یکسو مصرفی‌بودن معاملات را تایید می‌کند و از سوی دیگر نشان می‌دهد، رشد حجمی بازار خرید مسکن به شکل فعلی، به تحریک سطح قیمت مسکن منجر نخواهد شد. براساس این گزارش، ریزنوسانات ماهانه قیمت متری مسکن –تغییرات کمتر از ۵ درصد که عملا به تغییرات آنچنانی قیمت کل منجر نمی‌شود- در بهمن امسال نرخ مثبت ۶/ ۲ درصد را به ثبت رساند. در دی ماه، این شاخص ۴/ ۱ درصد منفی شد.
در حال حاضر رقم دقیق قیمت مسکن در تهران مترمربعی ۴ میلیون و ۱۲۶ هزار تومان است که در مقایسه با سال گذشته همین موقع، هیچ تغییر ریز یا درشتی نکرده است. بهمن پارسال نیز متوسط قیمت مسکن در پایتخت، درست به متری ۴ میلیون و ۱۲۶ هزار تومان رسید. کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: بازار معاملات ملک در سال آینده، تغییر فاز جدی پیدا می‌کند. اما زمان این تغییر متناسب با شرایط اقتصاد کلان و مولفه‌های موثر بر رفتار سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان بازار مسکن، چندان قابل تشخیص نیست و پیش‌بینی آن به تحلیل‌های برون بازاری نیاز دارد.

رونق نرم مسکن با قیمت پارسال

رونق نرم مسکن با قیمت پارسال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ