اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟

ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟
ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟Reviewed by مدیر سایت on Feb 9Rating:

ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟

برخی از سازندگان چشم‌انداز روشنی از بازار آینده ساخت وساز نداشته و نمی‌دانند آیا این بازار درسال ۹۵ سودده خواهد بود یا نه؟ با این حال یک کارشناس بازار مسکن از وجود عرضه مازاد در این بازار و کارشناسی دیگر از به‌صرفه‌ نبودن ساخت‌وساز سخن می‌گوید.
کمال اطهاری، کار‌شناس مسکن در گفت‌وگویی با بیان این مطلب که خوشبختانه ۸۰۰ هزار واحد تمام شده و نیمه‌تمام در کلان شهر تهران داریم گفت:البته این حداقل تخمین از موجودی در بازار مسکن است. بدون تردید بازار مسکن سال ۹۵ بازار مصرف است، نه بازار سرمایه‌گذاری. این بازار بازاری نخواهد بود که در آن کسی مسکن بخرد و به امید گران شدن آن را نگه دارد. این بازار برای کسانی مناسب خواهد بود که به قصد اجاره دادن یا مصارف شخصی خرید کنند و بازار کسانی است که اجاره‌داری را شغل خود قرار داده‌اند.اطهاری با اظهار خوشحالی از وضعیت به وجود آمده افزود: سود رانتی مسکن در چند سال اخیر باعث شده بود بسیاری از دلالان و واسطه‌گران و حتی شاغلان غیرمرتبط وارد بازار ساخت وساز و مسکن شده و باعث آشفتگی و حباب در این بازار شوند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد ، این کار‌شناس مسکن با بیان این مطلب که رانت مسکنی باعث زمین گیر شدن و تعطیلی بخشی از این صنعت شده است، بیان کرد: سال ۹۵ را می‌توان سال بهبود اوضاع صنعت دانست.
اطهاری در پاسخ به این سوال که آیا این مازاد مسکن در شهرستان‌های دیگر نیز وجود دارد؟ اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از شهرستان‌ها با مازاد مسکن بدون مشتری روبرو شده‌اند که بدون تردید این بازار نمی‌تواند منبع بزرگی برای سود‌های رانتی باشد. به طور مثال حدود ۲۰۰ هزار مسکن مازاد در گیلان داریم که نسبت به رشد جمعیت منفی این شهرستان رقم بسیار بالایی است.
ساخت‌وساز مازاد بر نیاز در بازار
وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال ۹۵ این بخش همانند واحدهای تجاری رکود خواهد داشت و آیا نیازمند انباشته در این قسمت وجود دارد؟ عنوان کرد: طبق آمارهای ارائه شده از مرکز آمار ایران سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲، حدود ۱٫۵ تا دو برابر سال‌های قبل در کلان‌ شهر‌ها واحد مسکونی ساخته‌ایم. به عبارتی در بخش مسکونی شاهد ساخت و ساز مازاد بوده‌ایم.
وی تاکید کرد: ساخت واحدهای اضافی در تهران بد‌ترین چیزی بوده که می‌توانست اتفاق بیفتد و همه این کار‌ها را به بهانه کسب درآمد شهرداری انجام داده‌اند.با وجود مازاد مسکن در سال ۹۵ با احتساب مجوز‌های جدید اخذ شده رقابت شدیدی بین عرضه‌کنندگان ایجاد خواهد شد و بدون تردید می‌توانم بگویم بازار مسکن ایران هرگز رشد قیمتی و سود رانتی سال ۸۸ تا ۹۰را نخواهد دید.
ساخت وساز به هیچ عنوان به صرفه نیست
نعمت‌الله جلالی، انبوه‌ساز و فعال ساختمانی هم در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با تایید اینکه بازار با مازاد مسکن روبرو است گفت: اما این مازاد در واحد‌های گران بوده و مشتری زیادی ندارد.
وی اضافه کرد:در حال حاضر با وجود هزینه گزاف ساخت‌وساز و مجوزهای شهرداری ساخت وساز به هیچ عنوان به صرفه نیست.
این فعال ساختمانی افزود:در حال حاضر هزینه متوسط ساخت و دریافت مجوز و بورکراسی‌های شهرداری و اداره‌ها مرتبط هر متر مربع در تهران از یک میلیون تومان تا بالای چهار میلیون تومان است که در این دروان رکود و با توجه به مازاد مسکن به هیچ عنوان دارای سود بالای ۲۰درصد نیست.
جلالی تصریح کرد: در حال حاضر اوضاع تقاضا وضعیت مناسبی ندارد و بسیاری از واحد‌های مسکونی ساخته شده و مجوز گرفته بدون مشتری است که اگر مشاوران املاک بتواند تمام این واحد‌های را عرضه کنند تا پایان سال ۹۷ زمان خواهد برد.
وی در مورد سرمایه‌گذاری در واحد‌های تجاری نیز عنوان کرد: به نظر من، در یکی دو سال آینده‌، واحدهای تجاری غیر قابل فروش خواهد بود و تنها می‌توان از این املاک به عنوان واحد‌های اجاره مدت‌دار استفاده کرد که به هیچ عنوان به سود سازنده نخواهد بود.
این فعال ساختمانی در مورد بهترین سرمایه‌گذاری در واحد‌های مسکونی یادآور شد: به عقیده من، ساخت واحد‌های ارزان و متراکم در قسمت‌های جنوب شهر در سال‌های آینده به صرفه‌تر است.

ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟

ساخت‌وساز می‌صرفد یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ