اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

شروع غیررکودی معاملات بهاری مسکن

شروع غیررکودی معاملات بهاری مسکن
شروع غیررکودی معاملات بهاری مسکنReviewed by مدیر سایت on Apr 28Rating:

شروع غیررکودی معاملات بهاری مسکن

آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران طی یکماهه فروردین سال جاری از رشد ۴/ ۲۰ درصدی معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر می‌دهد.
این گزارش بانک مرکزی دومین علامت رسمی ظرف ۷ روز گذشته از «انتقال پیش رونق غیرتورمی معاملات مسکن» از زمستان ۹۴ به بهار سال جاری است. پیش از این دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از رشد ۱۹ درصدی معاملات مسکن در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با فروردین ماه سال ۹۴ خبر داده بود. به گزارش دنیای اقتصاد ، هرچند رشد نقطه‌ای حجم معاملات مسکن براساس فرآیند طبیعی در نخستین ماه سال (فروردین) نسبت به ماه پایانی سال قبل از آن با کاهش رو‌به‌رو بوده است و گزارش رسمی بانک مرکزی نیز نشان‌دهنده این روند است اما حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در فروردین ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه سال گذشته بیش از ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد و این در حالی است که تعداد معاملات در فروردین سال ۹۴ نسبت به فروردین سال ۹۳ حدود ۲۰ درصد افت کرد؛ بنابراین رشد معاملات در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیانگر قرار گرفتن معاملات در مسیر رونق است.
گزارش بانک مرکزی همچنین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در فروردین ماه ۹۵ را معادل ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان محاسبه کرده است که در مقایسه با اسفند سال گذشته معادل ۱/ ۷ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل ۳/ ۴ افزایش را نشان می‌دهد. آنچه در این گزارش قابل توجه است این است که ارقام ارائه شده در گزارش بانک مرکزی درخصوص تحولات قیمتی مسکن با ارقام ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن بسیار نزدیک است. در آخرین آمار ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در فروردین ماه سال جاری معادل ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عنوان شده بود که نسبت به ماه قبل معادل ۵/ ۷ درصد کاهش و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل معادل ۴/ ۴ درصد افزایش داشته است. بانک مرکزی در جمع‌بندی گزارش خود به صراحت آورده است: «هر چند در فروردین ماه سال جاری حجم معاملات مطابق روال همه ساله و تحت تاثیر تعطیلات نوروز با کاهش محسوسی نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۴ مواجه شد، با این حال رشد تعداد معاملات انجام شده در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل، حکایت از تداوم رونق معاملاتی حاکم شده بر بازار مسکن از ابتدای زمستان سال ۹۴ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ