اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

صف وام مسکن در نیمه دوم ۹۴ طولانی‌تر شد

صف وام مسکن در نیمه دوم 94 طولانی‌تر شد
صف وام مسکن در نیمه دوم 94 طولانی‌تر شدReviewed by مدیر سایت on May 2Rating:

صف وام مسکن در نیمه دوم ۹۴ طولانی‌تر شد

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن گفت: صف دریافت‌کنندگان انواع تسهیلات مسکن بانک مسکن در نیمه دوم سال گذشته ۶۷٫۷درصد نسبت به نیمه اول افزایش داشته است.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در حالی که انواع وام‌های پرداختی از سوی بانک مسکن در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ با کاهش ۵درصدی مواجه بود، تسهیلات در نیمه دوم سال ۹۴ مقداری نسبت به نیمه اول شتاب گرفت که یکی از دلایل آن موافقت با پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به انبوه‌سازان بود.
بنا بر اعلام مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن، در سال ۹۴ بالغ بر ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات بخش مسکن از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شد. این در حالی است که تسهیلات پرداختی در سال ۹۳، ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.
محمدحسن مرادی با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل این میزان کاهش، مربوط به تسهیلات شش ماهه ابتدایی سال ۹۴ است، گفت: روند پرداخت در شش ماهه دوم سال ۹۴ و به‌خصوص در سه ماهه پایانی آن، افزایشی بوده است، ضمن اینکه در زمستان پارسال به‌طور متوسط در هر ماه ۲هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بابت موارد مذکور پرداخت شده، در حالی که مصارف بانک در سه فصل ابتدایی (بهار، تابستان و پاییز) ۹۴، به طور متوسط ماهانه حدود ۱۲۰۷ (هزار و دویست و هفت) میلیارد تومان بوده است که از این نظر رشد ۶۷.۷ درصدی مشاهده می‌شود.
این مدیر ارشد بانک مسکن، افزایش میزان تسهیلات در نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به نیمه نخست آن را مدیون افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) از آبان ۹۴ به بعد دانست و افزود: از آبان ۹۴ تا پایان بهمن ۹۴ میزان تسهیلات از محل اوراق از رقم ۴۵ میلیون تومان (با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله) به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت که با استقبال خوب خریداران مسکن مواجه شد. این نوع تسهیلات در روزهای پایانی سال ۹۴ برای زوجین در تهران به ۱۱۰ میلیون تومان رسیدکه رقم جذابی برای خریداران مسکن محسوب می‌شود و استقبال مناسبی از آن شد. همچنین در نیمه دوم سال گذشته وام ساخت مسکن برای انبوه‌سازان به ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی رسیدکه انبوه‌سازان نیز از این تسهیلات استقبال کردند و در نتیجه رشد قابل توجهی در میزان تسهیلات نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به ماه‌های قبل از آن را شاهد بودیم.
مرادی به تفکیک حجم تسهیلات خرید و ساخت مسکن بانک مسکن در سال ۹۴ را اعلام و بیان کرد: حجم تسهیلات «صرفا خرید» بانک مسکن، ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که به ۱۱۰ هزار نفر پرداخت شد و رشدی ۱۲ درصدی نسبت به سال ۹۳ را نشان می‌دهد. همچنین ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات «صرفا ساخت» به سازندگان مسکن ارائه شد که این مبلغ برای احداث ۱۲۵ هزار و ۶۶۱ واحد مسکونی مصرف شد و رشدی ۵۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ