اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها؟

علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها؟
علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها؟Reviewed by مدیر سایت on Mar 23Rating:

علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها؟

یک کارشناس مسکن با اشاره به رکود سه ساله مسکن در تهران گفت: هر زمان که ساختمان‌سازی در پایتخت به رکود برمی‌خورد، فعالیت‌های ساخت و ساز به شهرستان‌ها منتقل می‌شود.
کیوان شادمان گفت: رونق مسکن در شهرستان‌ها را اوایل دهه ۸۰ که مسکن تهران به رکود برخورد کرد شاهد بودیم که در دو سال گذشته نیز این اتفاق رخ داد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی به کاهش ۲۶٫۴ درصدی صدور پروانه‌های ساختمان پایتخت در شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و افزود: در حالی که سال ۱۳۹۴ تهران با کاهش ۲۶٫۴ درصدی ساخت و ساز مواجه بود در کل کشور شاهد افزایش ۸٫۱ درصدی فعالیت‌های ساختمانی بودیم.
این کارشناس مسکن، یکی از دلایل کسادی فعالیت‌های ساختمانی را سودهای بالای بانکی دانست و گفت: وقتی بهره‌های بانکی افزایش می‌یابد مردم بخصوص افرادی که در فعالیت‌های اقتصادی حضور پررنگی ندارند به سمت بانک‌ها می‌روند و اقدام به سپرده‌گذاری‌های بابهره می‌کنند که به همین نسبت فعالیت‌های بخش مسکن دچار رکود می‌شود.
شادمان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل رکود مسکن طی سه سال اخیر تحریم‌های بین‌المللی و نگرانی‌ها نسبت به بازدهی سرمایه در کشور بود که بحمدالله با برداشته شدن تحریم‌ها و امضای برجام، آرامش به کشور بازگشته و بخش مسکن مقداری رونق گرفته است. سیر ملایم صعودی معاملات مسکن کل کشور از مهرماه تا بهمن ماه سال ۱۳۹۴ این مساله را تایید می‌کند.
وی تاکید کرد: در عین حال می‌بینیم که سود ساخت ساز کمتر از سود بانکی است. در نتیجه بازار ظرفیت افزایش قیمت دارد. البته این بدان معنا نیست که قیمت مسکن با تورم پیش برود بلکه باید از سود بانکی بیشتر شود.
این کارشناس مسکن به اقدام دولت در افزایش چهار مرحله‌ای تسهیلات مسکن طی سال ۱۳۹۴ اشاره و خاطرنشان کرد: دولت درخصوص تسهیلات تا کنون خوب کار کرده است؛ چرا که سیاست دولت این بوده که حین کنترل قیمت‌ها تسهیلاتی در جهت خروج از رکود مسکن پرداخت کند.
شادمان تصریح کرد: با این حال پیشنهاد من این است که رقم تسهیلات نسبت به ارزش ملک پرداخت شود. در حال حاضر وام ۱۶۰ میلیون تومانی در مواقعی بیش از قیمت املاک در جنوب شهر است اما برای مرکز و شمال شهر پاسخگو نیست. به همین دلیل دولت می‌تواند از سیستم پلکانی در ارایه تسهیلات استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ