اخبار

آخرین اخبار ویلا و املاک و مستغلات ایران و شمال

پیش‌بینی قانونگذاران از قیمت مسکن و ویلا

پیش‌بینی قانونگذاران از قیمت مسکن
پیش‌بینی قانونگذاران از قیمت مسکن و ویلاReviewed by مدیر سایت on Oct 28Rating:

پیش‌بینی قانونگذاران از قیمت مسکن و ویلا

به گواه آمارهای رسمی و سخنان مقامات مسوول، رکودی چند وقته در بازار مسکن و ساخت‌و‌ساز حاکم است. آیا این روند در نیمه دوم سال نیز ادامه دارد؟ این سوالی است که برخی از نمایندگان مجلس به آن پاسخ داده‌ و اظهارات خود را بیان کردند.
بازار خرید و فروش مسکن و ویلا مدتیست که دچار رکود شده است. همچنین به گفته فعالان بازار، بازار رهن و اجاره نیز در نیمه اول امسال به‌رقم سال‌های گذشته رونق چندانی نداشته و ساخت‌وسازها نیز دچار چنین مشکلی شده‌اند. اما امیدها به این سو می‌رود که در نیمه دوم سال در این بازارها تغییراتی صورت گیرد و همچنین مذاکرات هسته‌ای بتواند تاثیرات مثبتی در این زمینه ایجاد کند.
حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا برنامه‌های خروج از رکود و لغو تحریم‌ها می‌تواند در نیمسال باقی‌مانده از سال ۹۴ این بازار را بهبود ببخشد و تغییری در این بازار مسکن و ویلا ایجاد کند؟ این سوالی است که برخی از نمایندگان مجلس به آن پاسخ ‌داده‌اند.
علیرضا خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: برجام در بخش های مختلف می‌تواند فضای مثبتی را در جامعه ایجاد کند و موثر باشد اما آن چیزی که می‌تواند بازار مسکن را تکان دهد بخش نقدینگی و قدرت خرید مردم است که می‌تواند برای تحریک بازار موثر باشد.
خسروی ادامه می‌دهد: وام‌هایی که دولت در حال حاضر از آن صحبت می‌کند تاثیر‌‌گذار نیست. بحث برجام و توافق و موارد پساتحریم در کشور در بخش مسکن خیلی تاثیری نخواهد گذاشت. پییش‌بینی ما در بازار مسکن با توجه به شرایطی که ما در حال حاضر در آن قرارداریم این است که مسکن مقداری گران شود.
خسروی خاطر نشان می‌کند: دلیل آن هم این است که در این چند مدت هیچ مسکنی ساخته نشده و مقداری تقاضا در این بازار سرازیر شده و گرانی مسکن در نیمه دوم و حتی در حال حاضر هم به چشم می‌خورد.
او تصریح می‌کند: خرید و فروش راکد است و قیمت ملک و ویلا و ساختمان و نهادهای ساختمانی پایین نیامده و مواردی مانند سوخت، برق، آب، گاز به علت تورم گران تر شد و در مصالح تاثیرگذار بود و اینها مواردی است که در قیمت ساختمان هم بی‌تاثیر نبود و از طرفی چون متقاضیان به این بازار اضافه شدند قیمت مسکن افزایش پیدا کرد.
همچنین محمد دامادی، دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس می‌گوید: بحث مسکن چند سالیست که راکد است آن هم فقط به حوزه مسکن برنمی‌گردد. با توجه به وضعیت کشور و نبود ثبات رکود در همه جا دیده می‌شد.
او ادامه می‌دهد: دولت یازدهم هم تا حدودی توانسته آرامشی را در بازار به وجود آورد اما نتوانسته در عمل تحولی ایجاد کند و به همین دلیل متاسفانه مردم حس اعتماد به رونق بازار را ندارند. به شرط آنکه اگر رونق اقتصادی در کشور شکل بگیرد امکان دارد حوزه مسکن حرکتی کند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، دامادی اظهار می‌کند: اما در غیر این صورت بعید می‌دانم تحول خاصی در حوزه مسکن داشته باشیم، ضمن اینکه بنده احساس می‌کنم سیستم اقتصادی دولت انقباضی است و از طرفی رکود را در بازار به خصوص بازار مسکن شاهد هستیم.
او تصریح می‌کند: با این روندی که در پیش داریم بعید می‌دانم تحول خاصی را در بازار مسکن شاهد باشیم مگر آنکه دولت تصمیمی جدی بگیرد که از این حالت خودش را خارج و فضا را باز کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان بیان می‌کند: بحث برجام بحثی متفاوت است و وضعیت برجام به طور کامل مشخص نشده و هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است. ضمن اینکه وزرای دولت هم خودشان اعلام می‌کنند که به دنبال تحول خاصی در بخش مسکن نباشید. همه این صحبت‌ها باعث می‌شود که بازار راکد شود و ریسک را از فعالان اقتصادی بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up
تماس با واتس اپ