تاریخچه متل قو

متل قو که امروز به نام سلمان شهر می شناسیم تاریخچه آن به سال های ۴۰ و ۵۰ شمسی می رسد.این منطقه منعلق به اربابی به نام جمشید جوانسیر بود.مالک سابق متل‌قو، کتابی هم منتشر کرده و در آن نوشته «آن روزها حتی هتل چالوس هم پلاژی نداشت و ما به نوشهر رفته و راهی به کنار دریا پیدا می‌کردیم. به ندرت هم کسی در دریا به چشم می‌خورد… همین سفرها هر بار من را بیشتر به این منطقه علاقه‌مند کرده و یکی از دلایل اصلی قبول سرمایه‌گذاری برای گرفتن باغ در شمال بود.»

photo2016 04 0422 32 24 - متل قو

داستان ساخت متل قو از این قرار بود که یک روز کنار دریا، چشم جوانشیر مالک متل قو به دسته‌ای قو می‌افتد که داشتند شنا می‌کردند و محو تماشای «شکوه و زیبایی» این پرندگان بود، که ناگهان گفت : «نمی‌دانم چرا با دیدن آن‌ها به فکر ساختن متل افتاده و تصمیم گرفتم نام آن را هم «قو» بگذارم. نزدیک ۵ ماه به عید مانده بود و با خودم فکر می‌کردم آیا ساختن متل و تهیه لوازم آن در این مدت عملی است؟ به خودم گفتم: تو که می‌خواهی از پشتکار موج‌ها درس بگیری، این یک مورد برای امتحان خودت بد نیست… من سفرهای متعددی به آمریکا کرده و متل‌های زیادی دیده بودم که هیچ‌کدام کنار دریا نبودند. فقط می‌دانستم مشخصه اصلی متل این است که مسافر می‌تواند اتومبیل خود را کنار اطاق پارک کند!»

«عید آمد. صبح روز عید من با کارگران جلوی متل ایستاده و با هم صحبت می‌کردیم: آیا کسی این جا می‌آید و حاضر می‌شود در این اتاق‌ها زندگی کند؟ساعت ۱۱ صبح بود که به من اطلاع دادند اطاق‌ها پر و مسافر برای اجاره اتاق هست، که البته کاری نمی‌شد کرد!»

این یک شروع عالی برای متل و آغازی بر شکل گرفتن یک آبادی بزرگ در این منطقه بود؛ جایی که اولین متل ایران لقب گرفت و بعدها به مشهورترین شهر توریستی کشور بدل شد.

«افتتاح متل سروصدای زیادی به راه انداخت و متل‌قو شهرت عجیبی پیدا کرد. طوری که کم‌کم به صورت یک گردشگاه عمومی در تمام فصول سال در آمد و بعد هم سروکله دست‌فروش‌ها و مشاغل دیگر پیدا شد و روز به روز جمعیت بیش‌تر شد.»

motel ghoo - متل قو

متل قو کجاست ؟

متل قو در حاشیه دریای خزر و در شهرستان عباس آباد استان مازندران واقع شده است. در این شهر ساحل، دریا، جنگل، غار و بسیاری دیدنی های دیگر از جاذبه های آن به شمار می رود، به گونه ای که این شهر با فقط ۱۴ هزار نفر جمعیت، در روزهای تعطیل حدود ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای می دهد. وقتی به این شهر نزدیک می شویم به تابلویی می رسیم که نام سلمان شهر روی آن نوشته شده اشت، اما مردم اغلب آن را با نام متل قو می شناسند و در میان محلی های این منطقه از آن به نام ساقی کلایه یاد می شود. این شهر تفریحی از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه البرز، از غرب به شهر عباس آباد و از شرق به شهر کلارآباد محدود شده است و دارای ۷۵۰ هکتار مساحت است.

سلمان شهر نام جدیدی است که بعد از انقلاب اسلامی برای این شهر انتخاب شده است. در گذشته به این شهر «ساقی کلایه» گفته می‌شد و به دلیل وجود متلی بنام قو در این شهر آن را متل قو نیز می‌شناختند. سلمانشهر، شهر جدیدی است که با شروع شهرک سازی در اوایل سال ۱۳۴۰ پا گرفت و در سال ۱۳۴۱ دارای شهرداری شد. اولین شهرک در این منطقه، «دریا گوشه» نام داشت.

یکی از شهرک های برند نزدیک متل قو شهرک ساحلی امیردشت می باشد.

شهرهای مختلف استان مازندران هر کدام از جنبه های متفاوتی مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. متل قو یکی از این معدود شهرهای شمالی کشور است که در آن کوه و دریا به یکدیگر بسیار نزدیک‌اند که همین موضوع بر زیبایی این شهر افزوده است.
جمعیت این شهر در روزهای عادی به ۱۴ هزار نفر هم نمی‌رسد اما در ایام تعطیلات حدود ۲۰۰ هزار نفر به این شهر مراجعه می‌کنند.

خرید ویلا متل قو  

منبع: ویلا املاک

موقعیت متل قو بر روی نقشه

اشتراک گذاری در :
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Telegram
WhatsApp
Email
Print
در حال ارسال
نقد کاربر
0 (0 رای)